Права дітей в Україні

Права дітей в Україні

Виховна година   для учнів 8 класу
     підготувала    Зиборова  В.І.




2011               

Мета: ознайомити учнів з основними проблемами прав дітей: права дітей в Україні, бездомність, економічна експлуатація та ін.;шляхами подолання цих явищ; виховувати співчуття до інших дітей, що силою обставин були позбавлені нормальних умов існування.
Обладнання: Конституція України, Конвенція про права дитини, правознавча л-ра.
Суть закону - людинолюбство.
В.Шекспір

Ми повинні стати рабами законів,
щоб стати вільними.
Цицерон
Добрий день юні правознавці. Верховенство прав і свобод особистості, визнання їх найвищими цінностями, виховання та освіта в дусі поваги та дотримання прав людини - головна мета духовного розвитку нашої держави.
Важливою темою у вивченні прав людини є питання про права дітей. Історія захисту прав дитини започаткована у  1924 році, коли було прийнято перший міжнародний документ, що захищав права дітей усього світу, незалежно від статі, національності, кольору шкіри, релігійної, мовної або іншої ознаки,- це Женевська конвенція про права дитини. Пізніше, у 1959році, ООН прийняла новий документ в галузі прав дитини – Декларацію прав дитини. Але обидва документи були дуже розпливчастими, нечітко сформульованими, в них не було передбачено чіткого механізму захисту державою прав дитини.
 Тому 24 листопада 1989р. ООН прийняла принципово новий документ в галузі захисту прав дітей – Конвенцію про права дитини ( до речі, Україна ратифікувала її однією з перших у 1991р.)
Права дітей
1,2 млн. дітей України постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. 80% дітей, хто іде у перший клас, має якісь проблеми зі здоровям. Зараз в Україні нараховується 140 тис. дітей - інвалідів. У нашій країні 142 спеціалізовані установи, в яких перебувають 12000 дітей, а також – 386 спеціалізованих шкіл – інтернатів з 600 тис. учнів.
На території України діє 42 будинки дитини та 38 дитячих будинків, в яких мешкає мешкає відповідно 4 та 2,9 тис. сиріт. З 90 тис. неповнолітніх, що залишились без опіки батьків, лише 7% - круглі сироти. У 805 таких дітей спостерігають помітні психоневрологічні аномалії.
 Захист прав дитини
 Нагляд за виконанням законодавства із забезпечення прав неповнолітніх, права на охорону здоровя, захисту від психологічного та фізичного насильства, на здобуття освіти покладено в Україні на різні служби : прокуратуру, кримінальну міліцію у справах неповнолітніх. Школа.
 Більше ніж 50 тис. дітей у нашій державі є наркоманами. За останні 3-4 роки кількість ВІЛ - інфікованих дітей збільшилась у 100 разів.
Бездомні діти
Найбільш гостро ця проблема стоїть у великих містах нашої країни – Києві, Одесі, Харкові, Донецьку та інших. Більшість притулків у цих містах розраховані для дітей до 8 років, а доросліших дітей, яких затримують за жебрацтво, розміщувати ніде. Спецприймальники – розподільники переповнені.
Загальна кількість бездомних дітей, за даними ЮНІСЕФ , на початок ХХІ ст.. становила фантастичну цифру – 100 млн. Бездомні діти є як у «багатих» країнах, так і в «бідних», але більшість з них проживають у країнах так званого «третього світу»: 40 млн.
Явище дитячої безпритульності – продукт урбанізації. Бідності та відсутності альтернатив у житті. Для одних - це місце. Куди завжди можна втекти у випадку розлучення батьків, або насильства у родині. Для інших дітей життя на вулиці – це засіб заробити на  життя для себе і своєї родини; для третіх вулиця – місце провести час, розважитись.
 Згідно з визначенням ЮНІСЕФ, бездомні діти поділяються на основні чотири групи:
1.     Діти, що живуть на вулиці. Головна проблема яких – виживання та дах над головою;
2.     Діти, відірвані від сімейного оточення, що мешкають у тимчасових притулках : гуртожитках, опікунських будівлях або які пересуваються з місця на місце, живуть з друзями;
3.     Діти, що підтримують контакт з родиною, але через бідність, перенаселеність більшу частину свого часу проводять на вулиці;
4.     Діти, що мешкають у притулках, які були туди поміщені через бездомність і які ризикують повернутись до бездомного існування.
Економічна експлуатація дітей
Описаний Чарльзом Діккенсом світ дитячої праці спостерігається не лише в окремому регіоні (Індії). У країнах, що розвиваються, мільйони дітей працюють з раннього дитинства. Для багатьох з них праця – джерело страждань, а також обставини, що примушують з раннього дитинства працювати.
Основними причинами економічної експлуатації дітей називають : бідність, перенаселеність, індустріалізацію, урбанізацію.
За даними  МОП, більшість країн, яким вдалось обмежити використання дитячої праці, зробили це лише після того, як міжнародна преса привернула особливу увагу суспільства до цієї проблеми.
ЮНІСЕФ також перебуває у перших лавах з поміж тих, хто виступає проти експлуатації дітей.
Заключне слово
Проблеми порушення прав людей у сучасному світі, на жаль, ще й досі не дають нормально розвивались багатьом дітям практично в усіх куточках земної кулі.
Сподіваюсь, що сьогоднішня бесіда допоможе вам краще зрозуміти вам основні проблеми прав дитини в сучасному світі та не бути байдужими до них.